Svetovalna služba

Psihologinja

Svetovalno delo v vrtcu je namenjeno vsem otrokom in je usmerjeno predvsem v preventivno in razvojno dejavnost. Svetovalna delavka sodeluje s starši, strokovnimi delavci, vodstvom vrtca in po potrebi tudi z zunanjimi ustanovami, pri zagotavljanju čim boljših pogojev za razvoj in učenje otrok v vrtcu.

Tanja Gostinčar Smole

tanja.gostincar-smole@guest.arnes.si

Svetovalna delavka se pri svojem delu ravna po načelih prostovoljnega sodelovanja, skupnega dogovora, zaupnosti podatkov in dobrobiti otroka. Sodelovanje s starši poteka v obliki individualnih pogovorov ali pogovornih ur skupaj s strokovnima delavkama v oddelku in skupinskih oblik (predavanja, delavnice ipd.).

S svetovalno delavko – psihologinjo se lahko posvetujete:

• ob vključitvi in uvajanju otroka v vrtec
  • ob prehodu otroka v iz vrtca v šolo
  • ob prilagajanju na večje spremembe v družini (rojstvo sorojenca, selitev, smrt, razveze, druge stiske …)
  • ob otrokovih razvojnih težavah in stiskah (težave pri hranjenju, spanju, strahovi, neprimerno vedenje, nemirnost…)
  • o možnostih pomoči otrokom s posebnimi potrebami. Za svetovanje in posvetovanje se lahko dogovorite po telefonu ali preko elektronske pošte.

Vzgojiteljice za zgodnjo obravnavo

Otrokom s posebnimi vzgojno-izobraževalnimi potrebami nudijo dodatno strokovno pomoč vzgojiteljice za zgodnjo obravnavo, ki imajo sedež v enoti Zajčja dobrava.

Tanja Stević

tanja.stevic@guest.arnes.si

Tina Hering

tina.hering@guest.arnes.si

Meta Rutar

meta.rutar@guest.arnes.si

Otrokom, ki se soočajo z različnimi posebnostmi in izzivi vezanimi na življenjsko situacijo, zdravstveno stanje ali razvojne potrebe omogočamo vključitev v program s prilagojenim izvajanjem in dodatno strokovno pomočjo, ki v našem vrtcu poteka v okviru rednih oddelkov in prilagojenega programa.

Dodatno strokovno pomoč nudimo vsem otrokom, za katere so starši pridobili Zapisnik multidisciplinarnega tima Centra za zgodnjo obravnavo, glede na razpoložljive kapacitete v okviru Mobilne službe ljubljanskih vrtcev pa tudi otrokom s priporočilom Centra za zgodnjo obravnavo ali dogovorjenim datumom za prvi obisk.

Dodatna strokovna pomoč poteka tako, da se otrokom s posebnostmi v razvoju z ustreznimi prilagoditvami in pomočjo, omogoči čim bolj enakovredno vključevanje med vrstnike. To dosežemo s pomočjo prilagojenih metod in oblik dela, didaktičnih materialov in pripomočkov ter prostorskih,časovnih in prilagoditev izvajanja dejavnosti.

Pomoč otrokom s posebnostmi v razvoju temelji na spodbujanju in krepitvi otrokovih močnih področij ter sistematični podpori področij, kjer se kažejo posebnosti. Za vsakega otroka strokovna skupina vrtca na srečanju skupaj s starši oblikuje individualiziran vzgojno – izobraževalni program.

Za zagotavljanje čim ustreznejše podpore otroku se v vrtcu redno povezujemo in sodelujemo s strokovnjaki Centrov za zgodnjo obravnavo pri zdravstvenih domovih in drugih ustreznih institucij, kjer so otroci obravnavani. Izkušnje pa nam kažejo, da je najpomembnejše tesno in redno sodelovanje s starši.

Vzgojiteljice za zgodnjo obravnavo dodatno strokovno pomoč izvajamo v času bivanja otroka v vrtcu, v dogovoru s starši in strokovnimi delavci, v oddelku ali izven oddelka, individualno, v paru ali manjši skupini.

Naloge vzgojiteljic za zgodnjo obravnavo so:

neposredno delo z otrokom,
sodelovanje s starši,
sodelovanje z vzgojitelji in drugimi strokovnimi, svetovalnimi in vodstvenimi delavci,
sodelovanje s strokovnimi delavci zdravstvenih in svetovalnih ustanov,
svetovanje,
pomoč pri obogatitvenih dejavnostih.

V Vrtcu Miškolin izvajamo tudi prilagojen program za predšolske otroke, v katerega so vključeni otroci z motnjami avtističnega spektra in težavami v razvoju. Program izvajamo v oddelku, ki se nahaja v enoti Rjava cesta.